*zachowano oryginalność wypowiedzi* *poprawiono małe błędy*
„Szata” – CEO organizacji Armitra oraz gracz zespołu Armitra Academy. Zapytaliśmy go między innymi, jak ocenia ostatnie występy i głównego składu, i akademii w ostatnich tygodniach. Powiedział również, jak widzi przyszłość organizacji.
[R] Co zainspirowało Cię do założenia organizacji Armitra?
Nie założyłem organizacji Armitra Esports, została założona w 2019 roku i zawiesiła swoją działalność. W 2024 roku po prostu za zgodą założyciela Armitry przejąłem stery nad tą drużyną, ale jej założyciel dalej jest bardzo ważną osobą w szeregach organizacji. Jeśli chodzi o to co mnie zainspirowało do przejęcia sterów, to na pewno chciałem sprawdzić siebie i swoje możliwości w nowym otoczeniu i nowej roli, a sam nie miałem na tamten moment zapału, żeby grać w CSa jako zawodnik, więc miałem więcej czasu na prowadzenie drużyny.
[R] Jakie wyzwania napotkałeś na początku swojej kariery jako właściciel?
Wyzwań chyba żadnych większych nie było. Musiałem znaleźć skład, który wpasowuje się w politykę prowadzenia tej drużyny, jaką sobie wyznaczyłem i to się w miarę szybko udało. Uważam, że Armitra miała dobre wejście na rynek drużyn w naszej polskiej szufladzie.
[R] Jakie są Twoje cele na najbliższy rok dla organizacji?
Na pewno dołożyć złoto do gabloty, bo osiągnięć mamy dużo, ale były to z reguły 2/3 miejsca lub półfinały. Na pewno też ciągle będę się starać o ekspozycję drużyny i rozwój Armitry. No i oczywiście czas przełamać tę klątwę ESEA Intermediate i awansować do Maina. Fajnie byłoby także, żeby podobnie jak w 2024 roku udać się na jakiegoś lana, ale to też w dużym stopniu będzie zależeć od kondycji polskiego CSa.
[R] Jakie są najważniejsze wartości, którymi kierujesz się w zarządzaniu organizacją?
Jasno przedstawiam swoim zawodnikom, co im oferuję i możliwości, i ewentualne korzyści, jakie mogą mieć z reprezentowania tej drużyny. No i oczywiście fundamentem jest szczerość, zaufanie i rozmowa.
[R] Jakie były największe sukcesy i porażki Armitry do tej pory?
Sukcesów jest wiele mniejszych lub większych. Po stabilność w rankingu Cybersportu i 10. miejscem, finały Arrmy Masters, podium na wielu turniejach i wyjazd na lana w Koninie. Porażek moim zdaniem wiele nie było, ale na pewno brak stabilności i jakkolwiek dobrych wyników w sekcji naszej akademii, tutaj widzę na pewno wiele rzeczy, które dałoby radę zrobić lepiej.
[R] Jakie cechy i umiejętności uważasz za kluczowe dla skutecznego zarządzania zespołem e-sportowym?
Na pewno musisz być komunikatywną osobą, też wiele zależy od tego, w jaki sposób prowadzisz i zarządzasz daną drużyną. Jak już wspominałem, musisz na pewno być szczerzy i otwarty do rozmowy. Stawiać jasne cele i wymagania, ale także konkretnie przedstawiać co dajesz w zamian. No i oczywiście, też trzeba mieć zawsze chłodną głowę, nie panikować i podejmować możliwie jak najlepsze decyzje, kiedy coś się sypię lub się posypało. Wtedy trzeba z tego wybrnąć i znaleźć jak najlepsze rozwiązanie.
[R] Jak wybierasz graczy do swojej drużyny Counter-Strike 2?
Jeśli chodzi o główny skład, to tutaj staram się znaleźć zgraną piątkę osób, która gra ze sobą jakiś czas. Wtedy mogę zobaczyć, jak sobie radzą, jakie mają wyniki itd. Uważam, że jest to najłatwiejszy sposób na znalezienie dobrego i stabilnego składu. Natomiast w akademii jest inaczej. Tutaj mamy kilku znajomych, którzy nie patrzą jakoś niesamowicie na wyniki, tylko chcą stabilnego składu (ponieważ jest problem z 5. osobą) i po prostu sprawdzenia się i pogrania turniejów na wyższym czy niższym poziomie.
[R] Co wyróżnia Armitra na tle innych organizacji e-sportowych?
Ciężkie pytanie. Obecnie nie wdajemy się w żadne konflikty i myślę, że nie mamy wielu wrogów, więc może to bym gdzieś wyróżnił. A tak to jak każda drużyna mieliśmy swoje problemy i przeszkody, więc nic więcej do głowy mi na ten moment nie przychodzi.
[R] Jakie są Twoje przemyślenia na temat przyszłości e-sportu w Polsce?
Złe. Nie idzie to w dobrym kierunku i mam wrażenie, że niestety już nigdy nie cofniemy się do stanu z np. 2015-2018. Problem też może tkwić w akademiach. Jak pokazują nasi wschodni sąsiedzi lub kraje znad półwyspu jutlandzkiego można mieć silną akademię, która kreuję wiele talentów i otwiera możliwości. Oczywiście warto też wspomnieć, że w naszym kraju nie ma obecnie żadnej silnej polskiej organizacji.
[R] Jakie są Twoje ulubione momenty z kariery jako właściciel Armitry?
Szczerze chyba takich nie ma. Każdy jest równie dobry i szczęśliwy. Na pewno ucieszyłem się bardzo jak chłopaki z ex-epoki lodowcowej, czyli obecni zawodnicy głównego składu Armitry, zgodzili się u nas grać.
[R] Jak oceniasz obecną kondycję polskiej sceny Counter Strike 2?
Jest na równym poziomie co męskiej reprezentacji w piłkę nożną.
[R] Jakie są Twoje plany na rozwój dywizji Counter Strike 2 w Armitrze?
Na pewno planem na styczeń/luty jest znalezienie jakiś dobrych współprac/partnerów.
[R] Jakie znaczenie mają dla Ciebie relacje z community e-sportowym?
Myślę, że całkiem spore. Sam staram się udzielać i pomagać osobą jeśli mają jakąś sprawę. Staram się bardziej, spajać niż dzielić. Dlatego od paru dni wspólnie gramy w Amongusa.
[R] Jakie są Twoje przemyślenia na temat roli mediów społecznościowych w e-sporcie?
Są kluczowe. Pozwalają ci dostarczać informację do twoich odbiorców i pozyskiwać nowe osobą. Budują markę i są ważnym czynnikiem przy nawiązywaniu współprac z jakimś partnerem.
[R] Jakie są Twoje ulubione gry, poza Counter Strike 2?
FIFA, GTA San Andreas, LOL, kiedyś minecraft. Teraz przyjemnie mi się gra w Amonga
[R] Jakie są Twoje najbliższe plany zawodowe i osobiste?
Zdobyć tytuł magistra, jeszcze 1,5 roku.
[R] Jak widzisz przyszłość organizacji Armitra za pięć lat?
Chciałbym, żeby tyle przetrwała, a czy przetrwa, to zobaczymy.
[R] Jakie marzenia i cele chciałbyś jeszcze osiągnąć w swojej karierze?
Jeśli chodzi o indywidualne to Arrmy Rising i ESEA Intermediate. No i oczywiście play-offy Galaxy Cupa, ale to już chyba nie na aktualnej edycji.
Media społecznościowe Armitry:
(x.com), (facebook)